Preskočiť na obsah

PMR na horách

PMR446 (Personal Mobile Radio, 446 MHz), skrátene PMR je súhrnný názov pre občianske rádiostanice (ľudovo vysielačky) pracujúce v pásme 446 MHz.

V prípade núdzovej komunikácie a potreby privolať záchranné zložky je použitie mobilného telefónu prioritné. Vytočiť číslo Horskej záchrannej služby 18 300 alebo použiť aplikáciu HZS, ktorá dokáže zaslať aj našu polohu, alebo vytočiť číslo linky tiesňového volania 112.

PMR na horách je občianska iniciatíva, ktorej cieľom je sekundárne, pri absencii signálu GSMzvýšiť bezpečnosť turistov, pohybujúcich sa hlavne vo vysokohorskom prostredí.

Pretože denne navštevujú naše hory tisícky ľudí, rôzne úrazy, alebo kritické situácie sú otázkou čas. Jedna z možností ako pomôcť sebe alebo iným je mať kontakt s ľuďmi v našom okolí. Mobilný telefón je samozrejme výborná vec, no ten kto už v horách čo to prešiel, potvrdí, že signál GSM nenájdete všade. Preto na báze dobrovoľnosti a hlavne pre zvýšenie svojej bezpečnosti odporúčam využívať PMR rádiostanice (vysielačky) pri pohybe vo vysokohorskom teréne. Jedná sa o rádiostanice (vysielačky) určené pre širokú verejnosť – teda potenciál ich využitia je neskutočne veľký. Stačí ak tieto rádiostanice (vysielačky) správne naladíš na kanál č.1, subtón č.1 a hneď sú pripravené sekundárne pomôcť aj v miestach, kde primárne pokrytie signálom GSM chýba. Majú výhodu aj v tom, že ako prvému sa môžeš dovolať človeku, ktorý je blízko a vie pomôcť takmer okamžite. Rovnako dôležité informácie napr. o blížiacom sa zlom počasí môžeš svojím vysielaním informovať naraz aj desiatky turistov. Rozhodujúcim faktorom pri používaní rádiostaníc (vysielačiek) v teréne je ich množstvo. Pokiaľ bude dostatočné množstvo turistov používať PMR rádiostanice (vysielačky), vytvára sa “ľudská sieť” ktorá bude vždy blízko a nápomocná.

Viac Informácií na www.pmr11.sk a https://www.facebook.com/groups/PMRnahorach/

6 názorov na “PMR na horách”

  1. BaJo, kamarát, čo je to správna PMR rádiová stanica? Každému vyhovuje niečo iné, možností je neúrekom. Na trhu je veľké množstvo amatérskych PMR rádiových staníc. Niekomu ide o cenu, niekomu o značku, niekomu o dizajn, ďalší preferuje prehľadné menu, IP krytie je tiež veľmi dôležité …

   V FB skupine PMR v Čechách bola vytvorená anketa najviac používaných rádiových staníc https://www.facebook.com/groups/pmr.vcechach.net/permalink/857910768022912/.

   Všetky PMR rádiové stanice svojou technickou špecifikáciou sú v podstate rovnaké. Musia spĺňať Všeobecné povolenie č. VPR – 03/2018 Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb https://www.teleoff.gov.sk/data/files/49127_vpr-03_2018-rusi-vpr-20_2012-pmr-446_021018.pdf. Podobné povolenia majú všetky štáty EÚ v podstate rovnaké. Je potrebné preštudovať podmienky krajiny kam chceš ísť.

   Ja som si pri výbere rádiovej stanice určil ako hlavné podmienky … pomer cena/výkon, vodeodolnosť a vojakuvzdornosť. Vyšla mi Motorola T92 H2O https://vysielacky.heureka.sk/motorola-tlkr-t92-h2o/#specifikacia. Som s ňou spokojný.
   U PMR rádiových staníc všeobecne platí zásada … kam dovidíš, tam sa dovoláš … http://www.cbpmr.cz/svata-milada-pmr-dxy-rozdava—aneb-mame-novy-dx-rekord-212.html

   Ak by niekto túžil (ako ja, a čoskoro si novú hračku kúpim) po profesionálnej kvalite PMR rádiovej stanice, odporúčam Motorola XT660d. Cenovo najvýhodnejšia je tu https://eshop.anico.sk/motorola_xt660d_1497.

   :)))

   MM

  1. Rádiové stanice Baofeng BF777 a UV-5R nie sú čistokrvné PMR stanice. PMR rádiové stanice majú jasne určené konštrukčné a technické parametre.
   https://www.teleoff.gov.sk/data/files/49127_vpr-03_2018-rusi-vpr-20_2012-pmr-446_021018.pdf.

   Baofeng BF777 a UV-5R sú dualband stanice a sú “hluché” pre pásmo PMR. Majitelia týchto staníc väčšinou pracujú na vyšších výkonoch ako je povolených 0,5 W. To znamená, že ich je ďaleko počuť, ale oni nikoho nepočujú, lebo signál z dialky “nedoletí” k nim. Tieto stanice pre prácu v PMR pásme neodporúčam. Porušujú Všeobecné povolenie č. VPR – 03/2018 ÚRAD PRE REGULÁCIU ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKÁCIÍ A POŠTOVÝCH SLUŽIEB.
   Posurfuj si na stránke https://www.cbpmr.cz/. Tam nájdeš plnohodnotné odpovede prečo nie.

 1. Tak toto som nečakal, keďže sa u nás predávajú vo veľkom a nie sú zakázané. Zrejme to boli vyhodené peniaze. Našťastie to nebola veľká investícia, takže sa poobzerám po niečom inom. Zaujala ma Motorola XT660D. Ale taktiež nechápem prečo sú pre PMR pásmo hluché aj keď sú naladené na správne frekvencie. Veď ich robí jedna firma. BF777 medzi sebou komunikujú bez problémov, ale s UV-5R sa na BF777 neviem spojiť. Nejaká Čínska záhada.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.